خانه / قندپهلو / گفتگو با ناصر فیض : صرف خنداندن جامعه اجحاف به زبان فارسی است/ طنز بدنبال تصحیح ناهنجاری هاست

گفتگو با ناصر فیض : صرف خنداندن جامعه اجحاف به زبان فارسی است/ طنز بدنبال تصحیح ناهنجاری هاست

شاعر کتاب” املت دسته دار” گفت: طنز نگاهیی عمیق به مسائل اجتماعی سیاسی وفرهنگی دارد وهمین امر است که باعث می شود در طنز یک کژی ونادرستی وناهنجاری با تذکر فردی واجتماهی تصحیح شود.

ناصر فیض، شاعر طنز پرداز ومدیر دفتر طنزحوزه هنری، درحاشیه برنامه هنری شب طنز هم هم در گفتگو با خبرنگار وبگاه طنز هم‌هم با اشاره به جایگاه طنز در زبان وادبیات فارسی بیان داشت: یقینا زمانی بر روی مطلبی عنوان طنز گذاشته می شود و آن را با شوخ طبعی های سطح پایین جدا می کنند بایستی دارای مشخصه هایی باشد که یکی از این مشخصه ها را می توان شکل متعالی شوخ طبعی از طنز را نام برد.

فیض با بیان اینکه صرف خنداندن جامعه اجحاف به زبان فارسی است ابراز داشت: طنز نگاهی عمیق به مسائل دارد و با تمامی مقدمه چینی در تلاش برای تصحیح یک ناهنجاری است و چه چیزی بهتر ازبیان طنز که در آن یک ناهنجاری و یک نادرستی تصحیح می شود.

وی طنز را مطلبی کنایه آمیز توصیف نمود که در آن رگه هایی از مسائل سیاسی اجتماعی هم وجود دارد عنوان داشت: طنز کنایه ایی است که در آن رگه هایی از مسائل سیاسی اجتماعی وجود دارد وگاها کمرنگ و یا پررنگ به سیاست هم ورود پیدا می کند و این امر اجتناب ناپذیر است.

فیض افزود: اصولا طنزپرداز کمتر معمول می شود به قصد یک مساله سیاسی قلم زند، طنزپرداز مساله ایی را آغاز می کند و به اقتضای سخن نگاهی به مسائل سیاسی هم می کند.

شاعر کتاب “فیض بوک” طنز در فضای مجازی را طنزی به دور از دسترس و مجازی عنوان داشت و تصریح نمود: فضای مجازی به علت آزاد بودن، به دور از حقیقت و دور ازدسترس است و در آن معیارها رعایت نمی شود به همین منظور در حوزه هنری سعی کردیم از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور هنرمندان صاحب سخن در این عرصه مایه‌های طنز را در آن تبیین نماییم تا طنز فاخر و شایسته ای را که شایستگی در برابر و همراهی زبان فارسی است به عنوان زبان فاخر که پاسخگوی شیوه های ارتباط با جهان باشد را ارائه دهیم.

فیض در پایان از چاپ کتاب” نثر ناصری” تا زمان برپایی نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و افزود: این کتاب در حال تکمیل شدن که شامل تعدادی نثرهای چاپ شده وبعضا چاپ نشده می باشد که از سوی انتشارات سوره مهر تا قبل از برپایی نمایشگاه کتاب تهران به چاپ می رسد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذ

رفتن به بالا